Otázky a odpovede

Ako sa stať členom ŠK PATRIOT Trnava?

 

Členom ŠK PATRIOT Trnava sa môže stať skoro každý, napríklad aj osoba ktorá nedovŕšila 18 rokov, avšak musí mať súhlas zákonného zástupcu.

Nemusíte vlastniť zbraň a ani zbrojný preukaz. V prípade Vášho záujmu nás môžete kontaktovať a my Vám radi zodpovieme Vaše otázky a dohodneme podrobnosti.

Ing.Peter Mišík

Aké vybavenie potrebujem na IPSC?

V prvom rade potrebujete chuť strielať, stretnúť nových zaujímavých ľudí a samozrejme chuť súťažiť!

  • základom je samozrejme strelná zbraň minimálneho kalibru 9mm (Luger)
  • minimálne 3 zásobníky
  • opasok, minimálne 3 nosiče zasobníkov a púzdro ktoré prekrýva lučik zbrane (odporúčame samosvorné, alebo rýchlotasné určené pre IPSC streľbu)
  • ochranu sluchu a zraku

Všetky detajly nájdete v pravidlách pre IPSC : www.kssk.sk/download/pdf/pistol.pdf

V prípade akýchkoľvek nejasností nás možete kedykoľvek kontaktovať.

Čo by som mal vedieť predtým ako pôjdem na súťaž?

Pravidlá

V prvom rade je bezpodmienečne nutné naštudovať si pravidlá IPSC. Tie Vám dajú základný prehľad o tomto krásnom športe a usmernia Vás. 

Samozrejmosťou je znalosť a absolútne dodržiavanie bezpečnosti vyplívajúcej z pravidiel a to pred, počas aj po ukončení súťaže.

Pravidlá IPSC.

 

Kniha o IPSC:

Ďaľšou neoceniťeľnou pomôckou je Kniha o IPSC. V tejto knihe nájdete vysvetlané základné pojny používné v IPSC, ako i držanie zbrane, základné strelecké polohy, techniky prebíjania, manipulácie zo zbaňou ... .

Kniha o IPSC.

 

Členstvo v klube a SADS.

V prípade, ak máte záujem zúčastniť sa preteku Level 2 a vyššieho, musíte byť členom športového klubu a Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby.

Ako vlastne vyzerá IPSC streľba?

Na serveri YouTube nájdete plno krásnych aj užitočných videí, ktoré Vám pomôžu si vytvorit obraz čo vlastne IPSC je. Stačí zadať do vyhľadávania "IPSC".

Prajeme Vám veľa zábavy. :-)

Čo je to vlastne IPSC? 

Tento nový a vzrušujúci druh streľby má svoje korene v Californii, USA v 50-tych rokoch. Rýchlo sa rozšíril na všetky kontinenty včítane Európy, Austrálie, Strednej a Južnej Ameriky a Afriky.

Medzinárodná organizácia International Practical Shooting Confederation (IPSC) bola založená na International Combat Pistol Conference konanej v Columbii, Missouri, USA v máji 1976. Štyridsať ľudí z celého sveta bolo pozvaných na konferenciu aby určili povahu a budúcnosť praktickej streľby.
Plukovník Jeff Cooper bol zvolený predsedom a bol vyhlásený za prvého prezidenta svetovej IPSC.

Povýšenie presnosti, sily a rýchlosti na tri rovnocenné elementy bolo hlavným cieľom konferencie ako aj postupy a pravidlá na bezpečnú manipuláciu so zbraňami. Boli schválené stanovy, čím vznikla konfederácia. Bolo zadefinovaných osem princípov praktickej streľby a motto - DVC - Dilegentia, Vis, Celeritas (Presnosť, sila, rýchlosť) bolo stanovené na zvýraznenie vyváženosti.

Dnes je IPSC etablovaná vo viac ako 70 krajinách sveta nazývaných IPSC Regióny, od Argentíny po Zimbabwe. Každoročne sa zvolený zástupcovia regiónov stretávajú na Generálnom zasadaní IPSC.

V praktickej streľbe musí pretekár podeliť presnosť silu a rýchlosť do víťaznej kombinácie.

Terče sú rozmerov 75 cm krát 45 cm s centrom veľkosti 15 cm predstavujúc „A zónu“. Väčšina pretekov sa koná na malých strelniciach, s maximálnou vzdialenosťou 40 m. Niekomu sa môže zdať ľahké zasiahnuť 15 cm A-zónu na 40 m, ako je to u presnej streľby, no v IPSC sa strieľa so zbraňami minimálneho kalibru 9mm. Toto minimum odzrkadľuje praktickú podstatu tohoto moderného športu a zvládnutie plne výkonnej zbrane je podstatne ťažšie ako strieľať terčovou pištoľou so slabým spätným rázom, hlavne keď strelec potrebuje strieľať čo najrýchlejšie. Čas totiž hrá významnú úlohu. V parkúroch s pevným časom, je veľmi krátky čas na vystrelenie predpísaného množstva rán a u neobmedzených sa počet nastrieľaných bodov delí časom, potrebným na zostrelenie terčov.

Zdvojené terče, pohyblivé terče, terče reagujúce na zásah, tresty za zasiahnutie no-shot terča vloženého medzi terče alebo zakrývajúceho časť riadneho terča, prekážky, pohyb na parkúre, taktika a všeobecne akákoľvek obtiažnosť na parkúre, ktorú jeho tvorca vymyslí, drží pretekára v sústredení a divákov v napätí. Kým pravidlá IPSC hovoria, že situácie majú byť realistické s praktickou podstatou, tiež hovoria o mnohostrannosti aby udržali tento šport od formálnosti a štandardnosti. Preto niektoré preteky obsahujú aj parkúry s prekvapením, kde nikto nevie čo tam má očakávať.

Praktická streľba je medzinárodný šport zdôrazňujúci bezpečnosť a bezpečnú manipuláciu so zbraňami, presnosť, rýchlosť a silu v najväčších pretekoch po celom svete. Koruna slávy pre praktickú streľbu je stať sa majstrom sveta IPSC.

 

Zdroj:www.sads.sk

Viac informácii získate na oficiálnej stránke www.ipsc.org