Niečo o nás.

    Zakladajúci členovia Športového klubu PATRIOT Trnava sa aktívne venovali a venujú hlavne praktickej  streľbe podľa pravidiel IPSC. Tomu zodpovedá aj zameranie nášho klubu. Strelecký klub sme založili 23.12.2014.

Prvotný impulz na založenie nového klubu nám po rokoch peknej spoluprace s ŠKP Trenčín dali pribúdajúci noví záujemcovia z Trnavy a okolia , ktorí sa knám chceli pridať a naučiť sa niečo o praktickej strelbe a IPSC. Pomocnú ruku pri vytváraní stanov nám podali predseda SADS Alex Szabó, zástupca SADS Karol Šafranko. 

Týmto sa chcem všetkým dobrým dušiam v SADS a ŠKP Trenčín poďakovať! 

IPSC je moderná a dynamicky sa rozvíjajúca disciplína, ktorá v sebe spája prvky športu a použitia zbraní v reálnych situáciách, či už v policajnej praxi, alebo pri obrane jednotlivca. Strelcovi dáva maximálnu voľnosť v tom, ako bude situácie riešiť. Obmedzuje ho iba natoľko, aby bola zaistená maximálna bezpečnosť. Členovia Športového klubu PATRIOT Trnava, sú registrovaní aj v niekoľkých streleckých kluboch na Slovensku ako i v Slovenskej Asociácii Dynamickej streľby (SADS) a zúčastňujú sa na slovenských i medzinárodných pretekoch v športovej streľbe. 

V praktickej streľbe musí pretekár podeliť presnosť silu a rýchlosť do víťaznej kombinácie. Terče sú rozmerov 75 cm krát 45 cm s centrom veľkosti 15 cm predstavujúc „A zónu“. Väčšina pretekov sa koná na malých strelniciach, s maximálnou vzdialenosťou 40 m. Niekomu sa môže zdať ľahké zasiahnuť 15 cm A-zónu na 40 m, ako je to u presnej streľby, no v IPSC sa strieľa so zbraňami minimálneho kalibru 9mm. Toto minimum odzrkadľuje praktickú podstatu tohoto moderného športu a zvládnutie plne výkonnej zbrane je podstatne ťažšie ako strieľať terčovou pištoľou so slabým spätným rázom, hlavne keď strelec potrebuje strieľať čo najrýchlejšie. Čas totiž hrá významnú úlohu. V parkúroch s pevným časom, je veľmi krátky čas na vystrelenie predpísaného množstva rán a u neobmedzených sa počet nastrieľaných bodov delí časom, potrebným na zostrelenie terčov.

 

Ing. Peter Mišík